Gazeta Podatkowa nr 81 (1226) z dnia 8.10.2015
Składki ZUS za pracownika młodocianego
Zatrudniam pracownika młodocianego w I roku nauki. Obecnie jest on wynagradzany według minimalnej stawki (tj. w wysokości 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Czy jeśli podwyższę mu kwotę wynagrodzenia miesięcznego, to składki ubezpieczeniowe do ZUS również będę płaciła od wyższej kwoty?
TAK. Podstawę wymiaru składek ubezpieczeniowych (społecznych i zdrowotnej) dla pracowników młodocianych, tak jak i dla wszystkich pozostałych osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy, stanowi przychód w rozumieniu przepisów o pdof, osiągany u pracodawcy z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy w celu przygotowania zawodowego. W stosunku do pracowników młodocianych określono dolną granicę wysokości ich wynagrodzenia, która jest uzależniona od roku nauki (I, II, III) i stanowi odpowiednio 4%, 5% i 6% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracodawca ustalił pracownikowi młodocianemu wynagrodzenie w wyższej kwocie niż obowiązujące go minimum w danym roku nauki.
Jeżeli Czytelniczka zdecyduje się wypłacać pracownikowi młodocianemu wynagrodzenie wyższe aniżeli 4% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, wówczas składki ubezpieczeniowe będzie musiała naliczać do ZUS również od wyższej podstawy wymiaru.
Składki za pracownika zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego nalicza się (w raporcie ZUS RCA) na tych samych zasadach jak dla wszystkich pracowników.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Składki ZUS:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.SkladkaZUS.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|