Gazeta Podatkowa nr 32 (1386) z dnia 20.04.2017
Obliczanie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy
Pracownik zatrudniony na pełny etat posiada 35 dni urlopu (26 dni urlopu zaległego + 9 dni urlopu bieżącego). Z dniem 30 kwietnia 2017 r. rozwiązuje umowę o pracę. Za cały niewykorzystany urlop będziemy wypłacali mu ekwiwalent. Otrzymuje on stałe miesięczne wynagrodzenie oraz zmienną premię miesięczną regulaminową. Czy ekwiwalent należy obliczyć oddzielnie dla stałych i zmiennych składników, a wyniki zsumować?
Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy ustala się stosując zasady obowiązujące przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego. Należy przy tym uwzględnić zmiany określone w § 15-19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego... (Dz. U. z 1997 r. nr 2, poz. 14 ze zm.).
Aby ustalić należny pracownikowi ekwiwalent, należy obliczyć miesięczne wynagrodzenie pracownika, które w zależności od rodzaju składników przyjmuje się z różnych okresów. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości przyjmuje się w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu.
Z kolei składniki (tzw. zmienne) przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc uwzględnia się przy obliczaniu ekwiwalentu w średniej wysokości wypłaconej w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu (§ 16 rozporządzenia). Natomiast składniki za okresy dłuższe niż 1 miesiąc przyjmuje się w średniej wysokości wypłaconej w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu.
Ekwiwalent za urlop oblicza się:
- dzieląc sumę miesięcznych wynagrodzeń ustalonych w podany sposób przez współczynnik,
- dzieląc tak uzyskany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika,
- mnożąc otrzymaną stawkę godzinową przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.
Jeśli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wartość współczynnika ulega proporcjonalnemu obniżeniu do jego etatu.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu obliczając ekwiwalent za urlop, należy najpierw ustalić miesięczną wysokość składników wynagrodzenia zgodnie ze sposobem określonym w rozporządzeniu (stałych i zmiennych), zsumować je i dopiero wtedy podzielić przez współczynnik urlopowy, a następnie przez liczbę równą normie dobowej czasu pracy. Na końcu stawkę godzinową mnoży się przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu. Taka jest metodyka określona w rozporządzeniu. Oddzielne wyliczanie ekwiwalentu ze składników stałych i zmiennych może prowadzić do innych wyników. Ponadto ustala się stawkę za godzinę ekwiwalentu, a nie za dzień.
Przykład Pracownik zatrudniony na pełny etat posiada 35 dni urlopu (26 dni urlopu zaległego + 9 dni urlopu bieżącego). Z dniem 30 kwietnia 2017 r. rozwiązuje umowę o pracę. Wynagradzany on jest stałą stawką miesięczną w wysokości 5.500 zł oraz zmienną premią miesięczną regulaminową, która w okresie od stycznia do marca br. wyniosła 360 zł. Pracodawca obliczył ekwiwalent w następujący sposób:
Ten sposób obliczenia ekwiwalentu jest nieprawidłowy. Prawidłowa metodyka obliczania ekwiwalentu:
|
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|