Gazeta Podatkowa nr 65 (1315) z dnia 16.08.2016
Wypłata wynagrodzenia za nadgodziny
Wypłaty wynagrodzeń są dokonywane każdego 28. dnia miesiąca, a wynagrodzenie za nadgodziny i wszelkie dodatki (np. za pranie odzieży roboczej) z miesięcznym opóźnieniem, czyli 28. następnego miesiąca. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1028302)
W myśl art. 85 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.) wypłaty wynagrodzenia dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym (art. 85 § 3 K.p.).
Inaczej jest ze składnikami wynagrodzenia za pracę przysługującymi pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc. Wypłaca się je z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy. Dotyczy to np. premii kwartalnych, nagród jubileuszowych czy dodatków za nadgodziny średniotygodniowe, jeżeli okres rozliczeniowy jest dłuższy niż miesiąc.
Jak wynika z powołanych przepisów, wynagrodzenie za okresy miesięczne musi być wypłacone najpóźniej do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Przy czym, termin wypłaty wynagrodzenia musi być określony przez wskazanie konkretnego dnia, np. ostatniego kalendarzowego dnia miesiąca czy 10. dnia następnego miesiąca. Stosowane niekiedy w praktyce postanowienia regulaminowe wskazujące termin "do 10 następnego miesiąca" nie są do końca zgodne z powołanym przepisem.
Odnosząc się do kwestii poruszonych w pytaniu należy wyjaśnić, że godziny nadliczbowe z przekroczeń dobowych ustala się po każdym miesiącu pracy, gdyż w tym okresie można je już określić. Dlatego też wynagrodzenia i dodatki za nadgodziny dobowe powinny być wypłacone najpóźniej do 10. następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Natomiast dodatki za nadgodziny średniotygodniowe należy wypłacać po ostatnim miesiącu okresu rozliczeniowego (dłuższego niż miesiąc), w którym one wystąpiły, również najpóźniej do 10. następnego miesiąca.
Wspomniany w pytaniu ekwiwalent za pranie odzieży roboczej wypłaca się natomiast w ustalonych w zakładzie terminach. Prawo pracy nie ustala w tym zakresie odgórnych terminów.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|