Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (352) z dnia 10.11.2013
Wynagrodzenie przyjmowane do podstawy wynagrodzenia chorobowego dla pracownika wykonującego umowę zlecenia
Z własnym pracownikiem zawarliśmy dodatkowo umowę zlecenia na okres od 1 sierpnia do 31 października br. W dniu 24 października 2013 r. pracownik zachorował i przedłożył zaświadczenie lekarskie do 5 listopada br. Czy wynagrodzenie z tytułu tej umowy należało uwzględnić w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego?
Tak, ale tylko w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego za dni niezdolności do pracy trwającej w październiku 2013 r. (od 24 do 31 października).
Osoba wykonująca umowę zlecenia zawartą z własnym pracodawcą, dla celów ubezpieczeń w ZUS, jest uważana za pracownika. Przychód uzyskany z tytułu wykonywania tej umowy po zsumowaniu z przychodem ze stosunku pracy stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, w tym na ubezpieczenie chorobowe.
W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego, tak jak zasiłku, uwzględnia się przychód pracownika, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe (art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej).
Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy zatem ustalić z uwzględnieniem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, w tym z tytułu wykonywania umowy zlecenia (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Tak ustalona podstawa wymiaru obowiązuje do dnia, do którego zawarta została umowa zlecenia. Począwszy od następnego dnia wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia należy wyłączyć z podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego. Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej składników wynagrodzenia przysługujących w myśl umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, tylko do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń chorobowych należnych za okres po tym terminie. Przepis ten ma zastosowanie także do wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem.
Ważne: Wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego przysługującego do terminu, do którego umowa została zawarta; od następnego dnia podstawa wymiaru podlega przeliczeniu poprzez wyłączenie z niej tego wynagrodzenia. |
W związku z powyższym, podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika, o którym mowa w pytaniu, stanowiło:
- przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od października 2012 r. do września 2013 r. z uwzględnieniem wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia za sierpień i wrzesień 2013 r. - za okres niezdolności do pracy trwającej od 24 do 31 października 2013 r.,
- przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za ww. okres bez uwzględniania wynagrodzenia z tytułu wykonywania umowy zlecenia, za okres choroby trwającej od 1 do 5 listopada 2013 r.
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl - Rozliczanie wynagrodzeń:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|